تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

ساختمان سازی در کانادا - قسمت دوّم

   

  دانستنیهای بازار املاک و ساخت و ساز

  ساختمان سازی در کانادا – قسمت دوم

   

       نخستین بخش از سلسله مقالات ساختمان سازی در کانادا به آنجا رسید که چرا در کانادا ساختمان سازی با چوب به گونه ای گسترده رواج دارد. حال توجه شما را به بخش دوّم این مقالات جلب می نمایم

   

  چرا اینهمه ساختمان چوبی؟

       به عنوان مقدمه لازم به اشاره است که ساخت آپارتمانهای چوبی تا چهار طبقه از سالیان دور در کانادا رایج بوده است. از چند سال قبل استان بریتیش کلمبیا به دلیل اقتصادی تر کردن سرمایه گذاری در بخش مسکن، و با توجه به گران بودن بهای زمین نسبت به سایر نقاط کانادا، تعداد طبقات مجاز ساخت آپارتمانهای چوبی را از چهار به شش افزایش داد. طی یک سال گذشته، استانهای اونتاریو به مرکزیت تورنتو و آلبرتا به مرکزیت ادمونتون نیز با بازنگری آئین نامه های ساختمانی خود، به باشگاه شش طبقه ای ها پیوسته اند.

       یکی از نخستین پرسشهایی که به ذهن یک تازه وارد به کانادا، به خصوص ما ایرانیان میرسد، دلیل ساخت خانه های ویلایی و آپارتمانها با چوب است. برای ما که تقریبا تمامی ساختمانها را در ایران با فولاد و بتن می سازیم، روبرو شدن با این حجم و وسعت از ساخت و ساز با چوب پرسش برانگیز و گاه غیر عادی است. یکی از نخستین پرسشهایی که در مواجهه با این ساختمانها به ذهن میرسد، مقاومت آنها در برابر آتش سوزی و سپس زلزله است.

       از نخستین روزهایی که اولین گروه مهاجرین وارد آمریکای شمالی شدند، بیشترین منبع فراوان و ارزانی که برای خانه سازی در دسترس داشتند، چوب جنگلهای بکر این قاره بود. نگاهی به نقشه طبیعی آمریکای شمالی و ویژه کانادا، به خوبی نمایانگر میزان پوشش جنگلی این سرزمین است.

       امروزه با گذشت چند قرن، صنعت چوب به مدد سرمایه گذاریها و تحقیقات فراوان علمی و دانشگاهی، تبدیل به مهمترین ماده مقرون به صرفه و تجدید پذیر برای ساخت میلیونها واحد مسکونی در سراسر آمریکای شمالی شده است. بنا به تخمین ها، حدود نود درصد خانه های این قاره دارای اسکلت چوبی هستند.

       نگاهی به وسعت سرزمین و نیز جنگلهای کانادا و مقایسۀ آن با سایر نقاط دنیا شاید دلیلی قانع کننده برای وسعت ساخت و ساز با چوب باشد. بنا به اطلاعات مندرج در وب سایت منابع طبیعی کانادا - Natural Resources Canada -  نزدیک به چهل درصد از خاک ده میلیون کیلومتر مربعی کانادا را پوشش گیاهی و جنگل فرا گرفته است. وسعت این مناطق به چهار میلیون کیلومتر مربع میرسد. برای پیدا کردن تصوری از این وسعت، لازم به اشاره است این زمینها، پهنه ای به وسعت تقریبی دو و نیم برابر کل مساحت ایران را میپوشانند. کانادا به تنهایی ده درصد از جنگلهای تمام دنیا را به خود اختصاص داده است.

       البته تمامی این جنگلها برای استفاده از چوب مورد استفاده قرار نمیگیرند. بخشهایی وسیعی از آنها به عنوان منابع طبیعی دست نخورده باقی مانده اند. در بخشهایی دیگر گواهی ها و مجوزهای لازم برای بهره برداری از چوب جنگلها صادر شده (Certified Forests) . وسعت این زمینها در سال 2009 نزدیک به یک و نیم میلیون کیلومتر مربع (تقریبا معادل مساحت ایران) بوده است. سالانه تقریبا یک درصد از جنگلها مورد بهره برداری قرار میگیرد ولی از سوی دیگر برنامه های احیا و حفظ جنگلها موجب شده که علیرغم قطع درختان، مساحت جنگلهای مورد استفاده افزایش یابد. بطور نمونه سطح جنگلهای مورد استفاده از 1457000 کیلومتر مربع در سال 2008، به 1489000 کیلومتر مربع در سال 2009 افزایش یافته است که رشدی بیش از دو درصد را نشان میدهد.

       با این مختصر، شاید روشن شده باشد که چرا چوب به عنوان نخستین و گسترده ترین مصالح ساختمانی در کانادا و آمریکا مورد استفاده قرار میگیرد.

   

   

  مزایای ساختمانهای چوبی

       طی سالیان متمادی، کارهای زیادی در زمینه مهندسی چوب انجام شده است. دستاورد این تلاشها، محصولاتی با طرح مهندسی و قابل استفاده در دیوارها، کف و سقف ساختمانها می باشد.

       در یک جمع بندی، میتوان مزایای استفاده از چوب در ساختمان سازی را به شرح زیر برشمرد:

  • سرعت و سهولت در ساخت و سازهای جدید یا تغییرات و بازسازی خانه های قدیمی:

       ساخت المانهای یک ساختمان چوبی نظیر دیوار ها، کف ها و سقف ها بسیار سریعتر از مصالحی مانند بتن امکان پذیر است. همچنین به هنگام بازسازی یک ساختمان چوبی یا تقویت آن در برابر زلزله یا افزودن طبقات بیشتر، تغییرات لازم مانند ایجاد دیوار های برشی به منظور جذب نیروی زلزله، یا تقویت ستونها و دیوارها با سادگی بیشتری نسبت به بتن و فولاد انجام پذیر هستند.

  • مهارت نیروهای کاری در کار با چوب:

       در کانادا میتوان به راحتی خانه هایی چوبی با قدمت بیش از صد سال را پیدا کرد. قدمت استفاده از چوب باعث ایجاد اکیپ های کاری ماهری شده که به قول معروف، حتی با چشمان بسته نیز قادر به ساخت خانه ای چوبی هستند.

  • دوام زیاد

       در بسیاری از خانه و پلهای قدیمی، هنوز هم با گذشت صدها سال میتوان مصالح چوبی را مشاهده نمود که کارآیی خود را نگاه داشته اند.

  • منبعی تجدید پذیر

       در بخش قبل تر، اشاره شد که امکان کاشت درخت، این منبع را به صورت ماده ای تجدید پذیر در آورده است. گواه این مدعا، رشد مساحت جنگلهای کانادا بین سالهای 2008 و 2009 می باشد.

  • ارزانی نسبی در مقایسه با سایر مصالح

       یکی از مهمترین دلایل ساخت و ساز های چوبی، ارزان تر بودن آن نسبت به مصالحی مانند فولاد و بتن است.

  • فراوانی و در دسترس بودن

       همان گونه که در بخش قبلی اشاره شد، جنگلها بخشهای وسیعی در کانادا را پوشانده اند. یعنی در بیشتر نقاط چوب به مقدار زیاد و به فاصله ای کم در دسترس است.

  • عایق حرارتی طبیعی و قابلیت جاسازی عایقکاری در فضای دیوارهای خارجی. نتیجه: کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش ساختمان

       ساخت سقف ها و دیوارهای چوبی با توجه به نکات فنی و جزئیات آن، فضایی مناسب برای جاسازی عایق های حرارتی ایجاد میکند که به سهولت قابل نصب می باشد.

  • مقاومت بالا، سبک بودن نسبی و انعطاف پذیری در کار با ابزارهای ساده و ابتدایی

       مصالح مختلف ساختمانی هر یک نسبت مقاومت به وزن مخصوص مشخصی دارند. چوب در مقایسه به سایرین، جزو مصالح سبک به حساب می آید. ضمن آنکه کار با آن از نظر برش، نصب و جابحایی بسیار ساده تر از فولاد و بتن است.

  • تطابق پذیری راحت برای طراحی در برابر بارهای متفاوت باد و برف و زلزله در سرتاسر کانادا

       با توجه به وسعت کانادا، در مناطق مختلف میزان زلزله خیزی، برف گیر بودن و یا میزان و شدت باد تا حد قابل توجهی متفاوت است. بنابراین هر استان و منطقه ای آثین نامه های طراحی مختص به خودش را دارد.

  • تقویت آسان در برابر نیروهای باد و زلزله

       یکی از مواردی که طی سالیان اخیر در استان بریتیش کلمبیا مورد توجه قرار گرفته است، تقویت ساختمانهای قدیمی تر در مقابل باد و به خصوص زلزله است. آئین نامه های ساختمانی این استان در نگارش های جدیدتر، توجه بیشتر و سخت گیرانه تری نسبت به موضوع زلزله داشته اند. خوشبختانه طبیعت ساختمانهای چوبی این امکان را فراهم می آورد که تقویت ساختمانها، به ویژه اماکن عمومی نظیر مدارس و کتابخانه ها به سرعت و سهولت بیشتری انجام پذیر باشد.

       مشاهدۀ خانه های چوبی ساخته شد در سراسر کانادا و آمریکای شمالی، نشانگر تطابق این ماده با آب و هوای بسیار متنوع این قاره است. از نقاط سردسیر گرفته تا مناطق بارانی، گرم و مرطوب، همه جا رد پای سازه های چوبی به چشم میخورد.

  • توانایی رعایت ضوابط حداقل و حتی بالاتر از تعیین شده در آئین نامه های آتش سوزی و کنترل انتقال سر و صدا

       علیرغم آنکه چوب به خودی خود در برابر آتش سوزی ضعیف است، ولی با تمهیداتی میتوان ساختمانهای ایجاد شده با آن را در برابر آنش سوزی مقاوم کرد. برای کنترل و پیشگیری از انتقال سر و صدا بین طبقات آپارتمانهای چوبی نیز پیش بینی هایی شده که رعایت آنها در ساخت، این مشکل را تقریبا برطرف میکند.

  • امکان پذیری، ساده تر و کم هزینه تر بودن تغییرات در حین کار یا پس از تکمیل ساختمان

       گاهی پیش می آید که هنگام ساخت و حتی پس از تکمیل ساختمان، تغییراتی لازم هستند. دلایل این امر میتواند از عدم نظارت کافی و اشتباه در ساخت، تا تغییر نظر مالک در طراحی باشد. در هر صورت، در ساختمانهای چوبی این امر بسیار امکان پذیر تر است.

  • امکان ساخت دیوارها در محلی خارج از محل ساختمان و انتقال و نصب آنها بصورت پیش ساخته

       در برخی موارد، بنا به شرایط آب و هوایی یا پیش برد سرعت کار، سازنده تصمیم به ساخت دیوارهای پیش ساخته ای می گیرد که در سازه های چوبی به سهولت امکان پذیر است. این کار سرعت ساخت و ساز و کیفیت فنی کار را نیز میتواند افزایش دهد. پانل های دیوار سپس در محل ساختمان نصب و به یکدیگر متصل میشوند.

   

  معایب ساختمانهای چوبی

       تا اینجا به مزایای استفاده از چوب به عنوان مصالح ساختمانی اشاره شد. طبیعی است که این ماده معایب و نقاط ضعفی نیز داشته باشد که در قسمت آینده (سوم) به آن اشاره خواهد شد. چنانچه در مورد این بخش سوال یا نکته قابل اشاره ای دارید، لطفاً با من مطرح نمایید.

   

  با سپاس از توجه شما

   

  منابع مورد استفاده:

  1)     Introduction to Wood Design, 2011 Edition, Canadian Wood Council

  2)     Wood Design Manual 2010, Canadian Wood Council

  3)     Canadian Wood-frame House Construction, Revised 2014, CMHC

  4)     Glossary of Housing Terms, Revised 2013, CMHC


  این مطلب تا کنون 136 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 11 اسفند 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : چوبی ,کانادا ,ساخت ,ساختمان ,استفاده ,خانه ,ساختمان سازی ,مورد استفاده ,ساختمانهای چوبی ,کیلومتر مربع ,تجدید پذیر ,استان بریتیش کلمبیا ,
  ساختمان سازی در کانادا - قسمت دوّم

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149142
 • بازدید امروز :315346
 • بازدید داخلی :18539
 • کاربران حاضر :182
 • رباتهای جستجوگر:431
 • همه حاضرین :613

تگ های برتر